11 Aralık 2014 Perşembe

RADYAL İŞ MAKİNESİ (KEPÇE) LASTİĞİ ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR...

25 Jant Radyal Loder (kepçe) lastiği alırken doğru lastik tiplerinin seçimi çok önemlidir. Özellikle zemin basıncının çok yüksek olduğu taş ocağı , kömür ve mermer madeni gibi çalışma alanlarında kullanılan 23.5 R25 , 26.5 R25 gibi radyal iş makinesi lastiklerinde ekonomik sebeplerden ötürü daha ucuz olan L3 tip tercih edilmektedir ve bu tercih  yanlıştır.

Bu yanlış tercih sonucunda lastiklerde  çalışma ömrünü tamamlayamadan teknik arızalar meydana gelmektedir. Bu tip, zemin basıncının yüksek olduğu maden sahalarında İş makinelerine (Loder) L4, L5 tip lastik takılması daha uygundur ve  çalışma ömrü  daha uzun ve dayanıklı  olduğundan birim maliyet olarak aslında çok daha ucuza gelmektedir. 


L3 tip lastik  mecburen  tercih edilirse bile  kesik tahribatını önlemek amacıyla mutlaka zincirle kullanılmalıdır.Yapılan testler sonucunda Maden çalışma sahalarında (Sert Yüzeyli)  uygun olarak, İş makinelerinde (Loder) L4 veya L5 tipi 25 jant lastik seçilirse uzun vadede birim maliyetin en düşük seviyeye çekilmiş olduğu görülmüştür.  Ayrıca yüzey şartlarına göre doğru lastiğin seçilmesi  makinenin de kullanım ömrünü olumlu anlamda etkilemektedir. 

Bir başka dikkat edilmesi gereken  önemli hususta doğru ebat ve tip lastik seçildikten sonra makine üreticisinin hava basıncı tavsiyelerine özenle sadık kalınmasıdır.Mitas Radyal lastiklerin tiplerine göre kullanım alanları


L2 (ERL20) : Toprak-çamur yüzeylerde...


L3 (ERL30) : Taş-toprak karışımı karma yüzeylerde...


L4 (ERL40) :Taş-kaya karışımı karma yüzeylerde...


L5 (ERL50) : Kaya vb. en sert yüzeylerde...
ERL20
ERL30
ERL40
ERL50
 MİTAS  Radyal ERL Serisinin genel özellikleri


* Tam çelik konstrüksiyon.


* Düşük yuvarlanma direncine bağlı yakıt tasarrufu.


* Kesiklere ve patlamaya dayanıklılık.


* Kaliteli ve güçlü karkas yapısı sayesinde defalarca kaplanabilme özelliği.


* Sürüş konforu.


Mitas lastikleri  Çek Cumhuriyetinde üretilmekte olup Liebherr , Volvo ve Landini Gibi işmakinesi ve tarım makineleri üreticileri tarafından da orjinal ekipman lastiği olarak da tercih edilmektedir.

Mitas lastikleri ile ilgili daha detaylı bilgiyi www.aksugiller.com dan alabilir veya  online satınalmak için www.lastikdepom.com adresini ziyaret edebilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder